[:pl]Projekt naukowo-badawczy zrealizowany przez studentów koła naukowego Traffic Modeling – siedziba ZTM oraz Metra Warszawskiego[:]

[:pl]

Relacja z dnia drugiego:

Dnia 10 maja 2018r. studenci wraz z przedstawicielami kadry dydaktycznej Wydziału Transportu: dr hab. inż. Renatą Żochowską, dr inż. Aleksandrem Sobotą, dr inż. Krzysztofem Krawcem oraz mgr inż. Marcinem Kłosem odwiedzili siedzibę Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie oraz siedzibę Metra Warszawskiego.

Grupie zaprezentowano zadania Zarządu Transportu Miejskiego, tzn. organizację i sposób zarządzania komunikacją miejską w stolicy. Omówiono kwestie dotyczące bezpieczeństwa, badań ruchu, modelowania oraz optymalizacji systemów transportowych. Po prezentacji zrealizowanej przez pracowników ZTM odbyła się bardzo interesująca dyskusja, w ramach której poruszono wiele tematów dotyczących m.in. sposobu zlecania przewozów, informacji pasażerskiej, certyfikacji i kontroli taboru, organizacji komunikacji zastępczej czy systemów zliczania pasażerów. Na zakończenie pierwszej części spotkania dr inż. Aleksander Sobota przedstawił pracownikom Zarządu Transportu Miejskiego osiągnięcia oraz kierunki możliwej współpracy z Wydziałem Transportu Politechniki Śląskiej.

Pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego pokazali grupie również Centralę Ruchu oraz przedstawili jej funkcjonalność. Pojazdy publicznego transportu zbiorowego są pozycjonowane na mapie Warszawy wraz z informacją o numerze taborowym, operatorze oraz opóźnieniu lub przyspieszeniu danego pojazdu.

Relacja z wycieczki do siedziby Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie jest również dostępna na stronie internetowej.

Ostatnim punktem drugiego dnia wycieczki była wizyta w siedzibie Metra Warszawskiego. Zwiedzanie rozpoczęto od wysłuchania prezentacji wygłoszonej przez Prezesa Metra Warszawskiego Pana mgr. inż. Jerzego Lejka, specjalistę w zakresie budownictwa oraz pracownika naukowego Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W prezentacji przedstawiono wpływ budowy linii metra na rozwój społeczno-gospodarczy miasta. Następnie grupa odwiedziła centrum sterowania ruchem metra, co jest niezwykle cennym doświadczaniem, bowiem była to pierwsza grupa, która miała możliwość zwiedzenia tego miejsca. Na zakończenie udano się na teren elektrowozowni.

[:]