[:pl]Projekt naukowo-badawczy zrealizowany przez studentów koła naukowego Traffic Modeling – siedziba Tramwajów Warszawskich[:]

[:pl]

Dnia 9 maja 2018r. studenci odwiedzili siedzibę Tramwajów Warszawskich.

Wizyta w siedzibie Tramwajów Warszawskich została podzielona na cztery etapy:

– zwiedzanie centrali ruchu tramwajów,

– testowanie symulatora jazdy tramwajem,

– omówienie realizacji projektu budowy nowej linii tramwajowej do Wilanowa,

– wizyta w Zakładzie Realizacji Przewozów „Wola” – R1.

W centrali ruchu studenci zapoznali się z rzeczywistą pracą dyspozytora ruchu, systemem diagnostyki online taboru tramwajowego, systemem nadzoru i pozycjonowania GPS taboru, systemem łączności analogowej pomiędzy dyspozytorem a motorniczym. Przedstawiono im także system wykrywania zatrzymań wraz z automatycznym pozycjonowaniem i rejestracją zdarzeń.

Podczas wizyty w sali działu szkoleń i rozwoju Tramwajów Warszawskich studentów zapoznano z pracą i szkoleniami na dwóch symulatorach jazdy tramwajem oraz możliwymi scenariuszami jazdy.

Podczas prezentacji przygotowanej przez pracowników Tramwajów Warszawskich omówiono budowę i przebieg całej trasy do Wilanowa wraz z węzłami drogowo-torowymi. Dodatkowo przedstawiono problemy, jakie towarzyszą podczas realizacji takiego projektu.

Następnie studenci udali się na teren zajezdni tramwajowej R1-Wola, gdzie zostało im przedstawione stanowisko do pomiaru geometrii kół tramwajowych podczas przejazdu tramwaju przez halę, zaplecze techniczne, stanowisko do obsługi urządzeń usytuowanych na dachu tramwaju oraz do diagnostyki pantografu. Zaprezentowano również wnętrze najnowszego tramwaju typu Pesa Jazz 134N. Na zakończenie grupa odwiedziła zabytkowy tramwaj typu 105Na.

[:]