Otwarte warsztaty międzynarodowe „Engineering and planning techniques to solve the problem of vehicle parking in crowded urban centres”

W dniu 30.06.2020 odbędą się otwarte warsztaty „Engineering and planning techniques to solve the problem of vehicle parking in crowded urban centres” zorganizowane przez University of Baghdad, Iraq.

Jako prelegenci zostali zaproszeni (invited speakers) pracownicy Katedry Systemów Transportowych i Inżynierii Ruchu, którzy przedstawią następujące zagadnienia:

Dr hab. inż. Elżbieta Macioszek, prof. PŚ: “The analysis of factors determining the use of parking P&R – case study base on Polish conditions”

Dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ: “Selected solutions for parking problems in the cities including New, eco-friendly, travelling options”

Pozostali prelegenci to:

Prof. Firas Alrawi Ph.D. (Urban and Regional Planning Center for Post Graduated Study, University of Baghdad): “Integration free parking policy with public transportation to sustain traffic in Baghdad city center”

Prof. Hamid Alacash Ph.D. (Department of Civil Engineering, College of Engineering, University of Anbar): “Implementation of parking management strategies at congested areas”

Zapraszamy do udziału w roli słuchaczy!

Szczegóły dotyczące połączenia na plakacie poniżej.